Co warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego?
Prowadzenie wózka widłowego wymaga dysponowania odpowiednimi umiejętnościami, które potwierdzają zdobyte uprawnienia. Nie każdy może więc stać się operatorem takiego pojazdu. Na czym polega praca osoby z uprawnieniami do kierowania wózkiem widłowym?
Operator wózka widłowego – uprawnienia
Operatorem wózka widłowego jest osoba, która zdała egzamin państwowy organizowany przez UDT. Poprzedza go szkolenie składające się z części praktycznej i teoretycznej. W trakcie takich zajęć kursanci uczą się, jak poprawnie i bezpiecznie korzystać z pojazdu. Trzeba bowiem pamiętać, że wózki widłowe służą do podnoszenia ładunków, które niekiedy ważą nawet kilka ton.
Do egzaminu mogą podejść jednak tylko osoby, które spełniły następujące wymagania:
- ukończyły 18 lat,
- mają wykształcenie co najmniej podstawowe,
- uzyskały zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora wózka widłowego.
Istnieją również egzaminy wewnętrzne organizowane przez dany zakład pracy. Pozwalają one na zdobycie uprawnień obowiązujących jedynie w konkretnej firmie. To właśnie dlatego poleca się podejście do egzaminu UDT. Otwiera bowiem drogę do uzyskania uniwersalnych uprawnień, respektowanych przez wszystkie przedsiębiorstwa przez okres 5 lat. Po tym czasie konieczne jest ich odnowienie.
Sprawdź także: Jak wygląda egzamin UDT na wózki widłowe i jak go zdać?
Operator wózka widłowego – predyspozycje
Operatorami wózka widłowego mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć jest to praca fizyczna wymagająca dysponowania dużą siłą i odpowiednią kondycją. Osoba aplikująca na takie stanowisko musi mieć też konkretne predyspozycje. Najważniejsza jest zdolność do szybkiej reakcji, wpływająca bezpośrednio na bezpieczeństwo.
Operator powinien umieć właściwie oszacować odległości. Ważne, by miał on wiedzę z zakresu budowy wózka. W ten sposób może on zauważyć ewentualne, niewielkie usterki, a niekiedy naprawić je samodzielnie.
Operator wózka widłowego – zarobki
Ile zarabia operator wózka widłowego? Wszystko zależy przede wszystkim od danej firmy. Zwykle są to zarobki poniżej średniej krajowej. Najwięcej zarabiają osoby, które mają najszersze kompetencje i mogą wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zadania. Niektóre przedsiębiorstwa przewidują specjalne premie dla swoich pracowników, a także atrakcyjne dodatki, jak np. prywatna opieka medyczna.
Trudności w pracy operatora wózka widłowego
W trakcie pracy operator wózka widłowego może napotkać różnego rodzaju trudności. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim problemy z kręgosłupem. Jest to bowiem praca siedząca, z elementami fizycznymi.
Częstym problemem u operatora wózków widłowych, a także innych pracowników hal przemysłowych, są komplikacje związane ze słuchem. Kierowca takiego pojazdu musi mieć na tyle wyczulony słuch, by mógł on reagować na wszelkie zagrożenia podczas jazdy. To właśnie dlatego nie zawsze może on korzystać ze specjalnych ochronników.
Czy kobiety mogą być operatorem wózka widłowego?
Na zdobycie uprawnień do kierowania wózkiem widłowym zazwyczaj decydują się mężczyźni. Wynika to z faktu, że jest to praca fizyczna. Czasem zdarza się bowiem konieczność wyjścia z maszyny i wykonania podstawowych działań w magazynie, np. przenoszenia ciężkich ładunków. Jeśli jednak w danej firmie obowiązki operatora ograniczają się jedynie do korzystania z pojazdu, z powodzeniem takie stanowisko może objąć także kobieta.
Obowiązki operatora wózka widłowego
Operatorzy wózków widłowych muszą zajmować się różnymi czynnościami. Zakres obowiązków zależy przede wszystkim od wymagań danej firmy. Najczęściej osoby zatrudnione na takich stanowiskach zajmują się:
- załadunkiem i rozładunkiem towarów, zwykle umieszczonych na europaletach,
- pracami konserwacyjnymi – w ich zakres wchodzi np. wymiana oleju w wózku widłowym,
- transportowaniem ładunków,
- pracami magazynowymi,
- uzupełnianiem dokumentów związanych z wózkiem widłowym.
Zwykle to operatorzy wózka widłowego są odpowiedzialni za utrzymanie go w odpowiednim stanie. Jeśli zauważą jakiekolwiek usterki, powinni zgłosić je osobie uprawnionej do ich naprawy.
Czy warto być operatorem wózków widłowych?
Praca operatora wózka widłowego w wielu przypadkach może być bardzo opłacalna. Na uzyskanie uprawnień decydują się m.in. osoby, które chcą mieć możliwość zatrudnienia w różnych branżach. Stanowisko to pojawia się bowiem w wielu firmach – wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność magazynowania towarów. Operatorzy są poszukiwani w hurtowniach, marketach czy fabrykach. Szkolenie na wózki widłowe trwa tylko 35 godzin, a uprawnienia bez wątpienia pomogą w znalezieniu pracy.
Przeczytaj również: Kurs na wózki widłowe – 9 kluczowych informacji o szkoleniu
Istnieje również opcja uzyskania dofinansowania, które całkowicie pokrywa koszt kursu na operatora wózka widłowego. Dla wielu osób jest to sposób na zainwestowanie w siebie bez konieczności przeznaczania na ten cel dużych sum.