Kurs na wózki widłowe – 9 kluczowych informacji o szkoleniu
Aby możliwe było legalne kierowanie wózkami widłowymi, konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Zanim przystąpisz do egzaminu, warto odbyć stosowny kurs. Na czym polegają takie szkolenia? Co warto o nich wiedzieć?
Kto prowadzi kursy na wózki widłowe?
Kurs na wózki widłowe nie może być przeprowadzony przez każdego. Takie szkolenia organizują ośrodki szkolenia zawodowego, bazując na programie wyznaczonym przez UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Warunki takich kursów i późniejszych egzaminów wynikają z §37 pkt. 14 ustawy o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 r. z późniejszymi zmianami.
Warto pamiętać, że to nie samo UDT prowadzi szkolenia, lecz ośrodki szkoleniowe specjalizujące się w organizowaniu takich kursów.
Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?
Kursy na wózki widłowe różnią się od siebie ceną w zależności od tego, jakiej kategorii dotyczą. W przypadku I WJO zwykle jest to około 1200 zł. Istnieje także tańsza alternatywa, czyli II WJO. Wówczas koszt waha się w granicach od około 500 do 800 zł. Ceny mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego. Przed zapisaniem się na kurs należy sprawdzić, jaka kategoria będzie odpowiednia w danym przypadku.
Trzeba pamiętać o tym, że egzamin kończący kurs także jest płatny. Jeśli nie zdasz go w pierwszym terminie, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty ponownie przy kolejnym podejściu.
Ile trwa kurs na wózki widłowe?
Kurs na wózki widłowe trwa zwykle 35-39 godzin lekcyjnych (każda ma 45 minut). Taki czas wynika z programu UDT. W trakcie wspomnianej liczby godzin realizowane są zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne, pozwalające na przygotowanie do późniejszego egzaminu.
Jak długo jest ważna licencja po kursie na wózki widłowe?
Po zakończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminach państwowych operator uzyskuje licencję, która jest ważna przez 10 lat. Istnieje możliwość ich przedłużenia, ale tylko w określonych przypadkach. Na 3 miesiące przed wygaśnięciem uprawnień należy udać się do UDT i złożyć wniosek potwierdzający, że w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej 3 pracownik przepracował na wózku widłowym.
Jak wygląda egzamin po kursie na wózki widłowe?
Szkolenia na wózki widłowe mają za zadanie przygotować daną osobę do egzaminu państwowego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej, podobnie jak sam kurs. Na początku uczestnik musi odpowiedzieć na 15 pytań. Następnie bierze on udział w części praktycznej, sprawdzającej umiejętność korzystania z wózka widłowego.
Kurs na wózki widłowe a praca za granicą
Szkolenie na wózek widłowy ukończone w Polsce pozwala na korzystanie z takiego pojazdu także za granicą. Uprawnienia uzyskane po zdaniu egzaminu państwowego są bowiem honorowane na terenie prawie całej Europy. Wyjątkiem jest jedynie Norwegia. Oznacza to, że osoba dysponująca takim pozwoleniem może zatrudnić się także w zagranicznej firmie, bez konieczności przechodzenia kursu i egzaminu ponownie.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdobyć uprawnienia na wózki widłowe UDT?
W jakich miastach można odbyć kursy na wózki widłowe?
Kursy na wózki widłowe są organizowane przez ośrodki szkoleniowe na terenie całej Polski. Zazwyczaj z takich szkoleń można skorzystać w większych miastach. W czasach pandemii część teoretyczna była realizowana online, co wynikało z aktualnych obostrzeń. Warto szukać informacji o najbliższych ośrodkach szkoleniowych na stronie UDT lub bezpośrednio w internecie. Przed zapisaniem się na kurs należy także upewnić się, że dana firma ma uprawnienia ośrodka szkoleniowego.
Specjaliści na kursach na wózki widłowe
Szkolenie na wózek widłowy każdorazowo przebiega pod okiem profesjonalistów. To osoby, które od lat zajmują się przekazywaniem wiedzy teoretycznej i praktycznej kursantom. Działają one zgodnie z programem szkolenia na wózki widłowe wyznaczonym przez Urząd Dozoru Technicznego. Obecność specjalistów w trakcie kursów pozwala na zadanie pytań i dostosowanie toku warsztatów do umiejętności uczestników. Wykładowcy wiedzą także, jak zazwyczaj wygląda egzamin państwowy, dlatego mogą udzielić cennych rad.
Kto może wziąć udział w kursie na widlaka?
Kurs operatora wózka widłowego jest skierowany do osób, które spełnią określone wymagania. Wśród nich można wyróżnić m.in. konieczność ukończenia 18 roku życia i posiadania wykształcenia podstawowego. Nie są to duże wymagania, dlatego co roku na wzięcie udziału w takim szkoleniu decyduje się wiele osób. To dobry wybór przede wszystkim dla tych, którzy planują zatrudnienie w magazynach lub zakładach przemysłowych. Nie ma bowiem możliwości korzystania z wózków widłowych bez odpowiednich uprawnień. Ich brak może doprowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
Jesteś zainteresowany wzięciem udziału w kursie na wózek widłowy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!
Sprawdź także: Profesjonalny kurs na ładowarki teleskopowe, który da Ci wymagane uprawnienia